Domain – Alan Adı Nedir?

Domain – Alan Adı Nedir?

İnternette yayınladığımız web sitemizin en kilit parçalarından biri olan domain, yani alan adları, sitelerimizin dijital dünyadaki adresleridir. Asıl amaçları web üzerinde site adreslerinin anlamlı ve kolay hatırlanabilir olmasını sağlar. Hatırlanması zor olan IP adresleri yerine kullanılması için internet otoriteleri tarafından geliştirilen bir isimlendirme yöntemidir diyebiliriz. Bir örnekle açıklamak gerekirse; eğer ki alan adı yani domain diye bir kavram olmasaydı günümüzde en çok kullanılan Google, youtube, twitter ve facebook gibi internet sitelerine girebilmeniz için Google.com yazmak yerine buna karşılık gelen 216.58.208.110 IP adresini ezberlememiz gerekecekti.

Düşünsenize ülkemizde en çok ziyaret edilen hepsiburada.com, sahibinden.com veya onedio.com gibi sitelerin ip adreslerini ezberlemeye çalıştığınızı. Gerçekten çok ürkütücü bir durum. Bu sebeple alan adlarının internet ortamında çok kilit bir rolü olduğunu sanıyorum anladık. Tabi alan adlarının gücü web sitelerini adresleme yeteneğinden fazlasını içeriyor; günümüzde doğru alan adının seçilmesi sitenizin ya da markanızın başarısı, itibarı ve bilinirliği açısından çok ciddi bir etki yaratabiliyor. Bu nedenle de bir web sitesi kurmak için almanız gereken en önemli kararlardan biri; alan adınızın seçimi olacaktır. Aslında uzantı olarak çok çeşitliği olmasına karşın en çok tercih edilen alan adı uzantıları; .com, .net ve .org olarak sıralanabilir. İngilizce bir terim olan Company’den gelen .com genellikle ticari sınıfa hitap eder. Google.com, youtube.com yine bunlara örnek verilebilir. Ancak genelde kişisel web siteleri içinde en çok tercih edilen alan adı yine .com’dur. .net; anlam olarak İngilizce Network kelimesinden türemiştir. Ağ teknolojileriyle çalışan şirketler için geliştirildiği bilinmektedir. Bu alan adına isimtescil.net, turk.net, Superonline.net bunlara örnek verilebilir. Son olarak .org uzantısı ise yine İngilizce bir terim olan “Organization” kelimesinden türemekte olup, günümüzde herhangi bir ticari beklentisi olmayan ya da kar amacı gütmeyen dernekler ve vakıflar bu uzantıyı tercih etmektedir. Bunların dışında ülkemizdeki kurum ve kuruluşlarda kullanılan bazı uzantıları inceleyecek olursak; gov.tr devlette bağlı kurumlar, mil.tr askeri kurumlar ve eğitim kurumlarında kullanılan edu.tr bunlara örnek gösterilebilir.

Alan adları temelde senelik olarak kiralanır. İstenildiği takdirde 2, 3, 4… senelik de satın alınıp, kiralanabilmektedir. Burada şuna dikkat edilmesinde fayda var. Kiralama süresi bitiminde belli bir süre zarfında yenileme yapılmalı. Aksi bir durumda size ait olan alan adı bir süre sonra boşa çıkacaktır. Bu süreye Expired süresi denir. Yani kelime anlamı olarak süresi bitmiş alan adı diyebiliriz. Buda demek oluyor ki yenileme yapmadığınız alan adı bir süreden sonra başkası tarafından alınabilir hale gelecektir.