Hosting – Web Sunucu nedir?

Hosting – Web Sunucu nedir?

Yeni bir web sitesi açmaya karar verdiğinizde, alan adının yanında web sitenizin internette görünür olması için, sitenizdeki dosyaların ve verilerin internete bağlı bir bilgisayarda depolanması gerekir. Bu büyük ve güçlü bilgisayarlara web sunucusu yani hosting denir. Özetlemek gerekirse hosting, web sitemize ait tüm içeriklerin depolandığı birimdir.

Hosting kiralaması aynı alan adlarında olduğu gibi genelde 1 senelik paketlerden başlar ve talebinize göre bu birkaç seneye yayılabilir. Bazı firmalar aylık olarak da kiralama yapmakta ancak bu pek mantıklı değil. Yapacağımız bir proje için en az 1 senelik bir paket almamız projemizin kontrolü ve gelişimi açısından daha uygun olacaktır.

Hosting paketleri, genel anlamda kullanılacak alanın büyüklüğüne yani dosya alanına ve bant genişliğine göre sınıflandırılır. Bant genişliği, aktarılan veri miktarını veya web sitenizin kullandığı kaynak miktarını ifade eder. Bir nevi sitenize gelecek ziyaretçilerin trafiği de diyebiliriz. 

Hosting paketlerinizi seçerken, sunucu alanı ve bant genişliğine ek olarak; bütçeniz, kullanım kolaylığı, sunucunun sağladığı esneklik ve kişiselleştirme seviyesi, gizlilik ve güvenlik özellikleri gibi faktörlerini de değerlendirmek gerekir. Bu konu hakkında çok fazla bilgi sahibi değilseniz kesinlikle bilen biriyle birlikte paket seçimi yapmanızda fayda var.

Hosting kiralama işleminden sonra yapmamız gereken tek bir işlem kaldı. Oda hosting sunucumuza web sitemizin dosyalarını aktarmak.

Hosting içerisine dosya aktarımı yapabilmemiz için dosya aktarım aracına ihtiyacımız var. Bu noktada Filezilla ismindeki programdan yardım alabilirsiniz.

Aktarım işleminden sonra alan adıyla birlikte kurduğu ortak bağlantı sayesinde web siteniz yayın hayatına başlamış olur.

Kiraladığımız sunucu içerisindeki sayfaların, resimlerin, dosyaların ve veri tabanının depolandığı alandan, bir kullanıcının tarayıcı adres çubuğuna siteye ait alan adını yazması durumunda, sunucu tarafı talebi yerine getirmek için gerekli dosyaları kullanıcıya yansıtır.

Bir internet sitesi hosting yani sunucu olmadan var olması mümkün değildir. Çünkü site dosyalarının barındırılması için bir alana ihtiyacı vardır.

Bunun dışında size önerim domain ve hosting paketini aynı firma üzerinden alın. Hem yönetim açısından hem de bağlantı açısından size büyük kolaylık sağlayacaktır. Sonuç olarak bir web sitesinin olmazsa olmazları hosting ve domain’dir.